VÄRSKA ORIENTEERUMISKLUBI PEKO PÕHIKIRI

I. Üldsätted.

1. Värska orienteerumisklubi  PEKO lühinimetus OK  PEKO, kui vaba algatuse alusel asutatud liikmete omavalitsuse alusel, heategevuslik ja avalikes huvides tegutsev iseseisev spordialane ühendus, mis mittetulundusühinguna ühendab orienteerumisega tegelevaid üksikisikuid selle spordiala harrastamiseks, arendamiseks ja toetamiseks.

2. Värska orienteerumisklubi  PEKO (edaspidi klubi) tegutseb keskusega Värska vallas ning tema tegevus rajaneb demokraatia põhimõtetel, liikmete omaalgatusel ja ühistegevusel, juhtorganite valitavusel alt üles ja valitud juhtide aruandlusel klubi liikmete ees.

3. Klubi juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigis kehtivatest õigusaktidest, käesolevast põhikirjast ning sellega kooskõlas kehtestatud muudest aktidest ja otsustest.

4. Klubi rajab kõik oma suhted riiklike ja teiste institutsioonidega nii kodu- kui välismaal reeglina lepingulisel alusel.

5. Klubi on põhieesmärgi saavutamisele suunatud tegevusega  kasumit mittetaotlev juriidiline isik, kellel on oma nimetusega pitsat ja iseseisev bilanss. Klubil on õigus avada ning sulgeda kontosid ja arveid krediidiasutustes nii kodu- kui välismaal.

6. Klubil on oma sümboolika ja tal on selle käsutamise ja käsutamise ainuõigus.

7. Klubi tegevust juhib Põlvamaal Värskas asuv klubi juhatus.

8. Klubi on asutatud 06. oktoobril 1990 aastal.

II. Klubi põhieesmärk, ülesanded ja nende täitmise kindlustamine.

9. Klubi näeb oma tegevuse põhieesmärgina orienteerumise edendamiseks kõikidele klubi liikmetele soodsate tingimuste loomise, vaba aja sisuka veetmise ja üldise tervistav-sportliku kasvatuse edendamise kaudu rahva vaimse ja kehalise jõu tõstmist.

10. Klubi ülesanneteks on:

1) orienteerumisest huvitatud inimeste (võistlussportlaste, tervisesportlaste, organisaatorite, kohtunike, treenerite jt.) koondamine ning ühendamine ja neile sobiliku tegevuse leidmine;

2) võistlus- ning tervisesportlastele vastavalt nende tasemele vajalike treeningtingimuste   tagamine, võistlustest osavõtu võimaldamine ja varustusega kindlustamine;

3) kohtunike ja treenerite kaadri väljaõppe ja enesetäiendamise tagamine ning sportlaskonna järelkasvu koolitamine

11. Põhieesmärgi saavutamiseks ja ülesannete täitmiseks klubi:

l) viib iseseisvalt läbi piirkondlikke sportlikke ning muid Üritusi ning osaleb üleriigilistel ning teiste klubide poolt korraldatavatel piirkondliku tähtsusega võistlustel ja muude ürituste organiseerimisel;

2) arendab koostööd lepingulisel alusel teiste spordiorganisatsioonidega, piirkondlike omavalitsustega, firmadega ja üksikisikutega nii kodu- kui välismaal;

3) koostab klubisiseseid edetabeleid, määrab klubi koondised võistlusteks nii kodu- kui välismaal, töötab välja piirkondlike võistluste juhendeid ja treeninguteks metoodilisi materjale, autasustab sportlasi ja teisi oma liikmeid ning toetajaid;

4) vastavalt võimalustele loob soodustingimust klubi liikmetele klubi vara kasutamisel võistlustel osalemiseks ning spordivarustuse hankimiseks;

5) spordialase tegevuse korraldamiseks vahendite hankimise eesmärgil viib läbi tasulisi spordiüritus, võtab vastu varalisi annetusi ja eraldisi, annab rendile spordibaase ja vahendeid, teostab muid tehinguid klubi käsutuses ja omanduses oleva ning tema põhieesmärgi saavutamiseks vajaliku varaga.

III Klubi liikmeskond

12. Klubi liikmeteks võivad olla orienteerumisega tegeleda soovivad isikud, kes tunnistavad ja täidavad käesolevat põhikirja, osalevad aktiivselt klubi tegevuses ning tasuvad ühekordselt sisseastumismaksu ja regulaarselt liikmemaksu.

1) Klubi toetajaliikmeteks võivad olla kõik klubi tegevuse arendamisele materiaalselt kaasaaidata soovivad füüsilised ja juriidilised isikud. Toetajaliikmete ja klubi suhted rajatakse koostöölepingutele, milles sätestatakse ka poolte vastastikused õigused ja kohustused. Toetajaliikmetele ei laiene põhikirja punktis 13 sätestatud õigused ning punktis 14 sätestatud kohustused.

2) Klubi liikmeks astumisel ning toetajaliikmeks saamisel tuleb esitada kirjalik avaldus, mille kohta juhatus teeb otsuse 15 kalendripäeva jooksul arvates avalduse laekumise päevast. Klubi liikmeks astumise ning liikmemaksude tasumise täiendavad tingimused ja korra kehtestab ning vastuvõtmise otsustab juhatus. Sisseastumismaksu suuruseks on 100 krooni. Liikmemaksu suuruseks kalendriaastas on 40 krooni ja noorliikmetel 10 krooni. Liikmeskonnast lahkumisel või väljaarvamisel sisseastumis- ja liikmemakse ei tagastata.

13. Klubi liikmetel on õigus;

1) osaleda klubi tegevuses selle põhieesmärgi ja ülesannete täitmisele kaasaaitamiseks;

2) alates 16.eluaastast võtta osa hääleõiguslikena aastakoosolekute töös ning valida ja olla valitud klubi juht-, kontroll- ning teistesse valitavatesse organitesse ning esindada ametiisikuna klubi selle juhtorganite volitusel teistes organisatsioonides ning üritustel;

3) esitada arupärimisi ja ettepanekuid klubi valitavate organite tegevuse kohta ning saada klubi tegevusest teda huvitavat informatsiooni;

4) esitada klubi juhtorganitele taotlusi materiaalse ja moraalse toetuse saamiseks;

5) käsutada võimaluse korral ja vastavalt kehtestatud tingimustele eeliskorras klubi vara;

6) lahkuda klubi liikmeskonnast

14. Klubi liikmed on kohustatud:

1) järgima klubi põhikirja ning teisi valitavate organite ja ametiisikute poolt oma pädevuse piires kehtestatud akte;

2) osalema korraliste ja erakorraliste aastakoosolekute ning valitavatesse organitesse kuulumisel nende töös;

3) tasuma õigeaegselt sisseastumis- ja liikmemakseid;

4) käsutama heaperemehelikult ning säästlikult klubi vara;

15. Kui klubi liige süstemaatiliselt rikub klubi põhikirja või teisi valitud organite ning ametiisikute poolt oma pädevuse piires kehtestatud akte, võidakse ta juhatuse otsusega jätta ilma soodustustest, klubi tegevusest ajutiselt eemaldada, millega kaasneb põhikirja punktis 13 sätestatud liikme õiguste kaotamine ning alapunktis 14.2. sätestatud kohustuse peatamine eemaldamise ajaks või ta liikmeskonnast välja arvata.

Klubi tegevusest ajutiselt eemaldatud klubi liikme õiguste taastamise või väljaarvamise peab juhatus otsustama hiljemalt 3 kuu jooksul klubi tegevusest ajutiselt eemaldamise otsuse tegemise päevast arvates. Kui juhatus nimetatud aja jooksul klubi tegevusest ajutiselt eemaldatud klubi liikme õigusi taastavat või väljaarvamise otsust ei langeta, loetakse klubi tegevusest ajutiselt eemaldatud liikme õigused automaatselt taastatuks.

Klubist väljaarvatud liikmel on õigus vastava taotluse alusel nõuda enda liikmeks ennistamist järgneval klubi aastakoosolekul.

16. Klubi liikmel on Õigus klubi liikmeskonnast igal ajal lahkuda klubi juhatuse poolt kehtestatud korda ja tingimusi järgides.

IV. Klubi. juhtimine ja tegevuse kontrollimine

17. Klubi kõrgeimaks organiks on klubi liikmete aastakoosolek, kelle kutsub kokku juhatus vähemalt üks kord kalendriaasta jooksul. Juhatus on kohustatud aastakoosoleku kokku kutsuma hiljemalt 30 päeva jooksul ka siis, kui vastava kirjaliku nõude on esitanud vähemalt 30% klubi liikmetest. Aastakoosolek on otsustusvõimeline, kui kohal on vähemalt 51% liikmetest. Juhatus peab klubi liikmetele aastakoosoleku toimumise päevast vähemalt 15 päeva kirjalikult ette teatama, näidates ära koosoleku läbiviimise aja, koha ning päevakorra. Juhul, kui aastakoosolekule vajalikku kvoorumit ei kogune, määrab juhatus uue koosoleku läbiviimise päeva. Uus koosolek tuleb läbi viia mitte varem kui 15 päeva ning mitte hiljem kui 30 päeva jooksul esimest korda kokkukutsutud aastakoosoleku päevast arvates järgides käesoleva punkti lõikes 2 sätestatud teatamise korda. Teist korda kokkukutsutud aastakoosolek loetakse otsustusvõimeliseks sõltumata kohaletulnud liikmete arvust.

18. Aastakoosoleku viib läbi klubi president või liikmete soovil koosoleku valitud juhataja antud koosolekul vastu võetud reglemendi järgi.

19. Aastakoosolekul võib otsustada kõikide klubi tegevusse puutuvate küsimuste üle, kusjuures selle ainupädevusse kuulub:

1) põhikirja vastuvõtmine ja selle muutmine ning täiendamine;

2) möödunud aasta tegevuse- ja finantsaruande ning revidendi poolt teostatud kontrolli tulemuste kinnitamine;

3) uue aasta tegevuskava ja eelarve kinnitamine;

4) juhatuse liikmete ja revidendi (või komisjoni) valimine;

5) sisseastumis- ja liikmemaksude suuruse kehtestamine;

6) klubi reorganiseerimise või tegevuse lõpetamise otsustamine

20. Otsused loetakse vastuvõetuks, kui poolt hääletab vähemalt  50%+1 aastakoosolekul osalejatest. Käesoleva põhikirja alapunktides 19.1. ja 19.6. sätestatud küsimuste otsustamisel loetakse otsused vastuvõetuks, kui poolt hääletab vähemalt 2/3 aastakoosolekul osalejatest. Hääletamine toimub vastavalt aastakoosolekul vastu võetud reglemendile kas avaliku või salajase hääletamise teel.

21. Aastakoosoleku kohta koostatakse protokoll, millele kirjutavad alla koosoleku juhataja ja sekretär.

22. Aastakoosoleku vahelisel ajal juhib 1-6 liikmeline klubi tegevust juhatus, kelle arvulise koosseisu ja ametikohad määrab koosolek

1) Juhatuse koosseisu valimisel osutuvad valituks enam hääli kogunud kandidaadid, arvestades punkti 20 lõikes l sätestatud nõudmist. Juhul kui vajalik arv poolthääli jääb saamata, korraldatakse järel valimised või esitatakse uued kandidaadid.

2) Juhatusse valitud liikmed valivad endi seast presidendi. Presidendi valimisel osutub valituks enam hääli kogunud kandidaat, arvestades punkti 23 lõikes 4 sätestatud nõudmist. Juhul kui vajalik arv poolthääli jääb saamata saab presidendiks aastakoosolekul juhatusse valimisel enim hääli saanud kandidaat. Teised juhatuse liikmed määrab etteantud ametikohtadele president. Klubi esindamise õigus on kõikidel juhatuse liikmetel.

3) Juhatus valitakse mitte kauemaks kui 2 aastaks. Juhatuse liige, kes ei ole õigustanud ühingu liikmete usaldust, võidakse liikmete poolt tagasi kutsuda enne tähtaega. Tagasikutsumist võidakse algatada, kui seda nõutakse vähemalt 30% liikmete häältega. Avaldus juhatuse liikme tagasikutsumise kohta tuleb esitada juhatusele üldkoosoleku päevakorda võtmiseks. Tagasikutsumine ning uue liikme valimine otsustatakse üldkoosolekul juhatuse liikmete valimiskorra alusel. Juhatuse liige võib tagasi astuda enne tähtaega isikliku avalduse alusel liikme volituste mahapanemise kohta asjaolude tõttu, mis takistavad nende täitmist. Tagasiastunud juhatuse liikmed asendatakse järgmisel üldkoosolekul juhatuse liikmete valimiskorra alusel.

23. Juhatus otsustab kõik klubi tegevusse puutuvad küsimused, välja arvatud küsimused, mis põhikirja järgi kuuluvad aastakoosoleku ainupädevusse. Juhatuse võimkonda kuulub:

1) liikmete vastuvõtmine ja liikmeskonnast lahkumise ning väljaarvamise otsustamine;

2) kinnisvara käsutamine;

3) liitudesse ühinemine ja sealt lahkumise otsustamine;

4) ühingu komisjonide ja institutsioonide juhtide nimeline kinnitamine;

5) välissuhete koordineerimine;

6) sümboolika kavandite ning statuutide kinnitamine;

7) ühingu võistluskalendri ning võistluste eelarvete, koondvõistkondade ning kohtunikekogude, treenerite nõukogude koosseisude, juhendite kinnitamine ja muude orienteerumissporti puutuvate üldküsimuste lahendamine;

Juhatuse koosolekud kutsub kokku president vastavalt vajadusele kuid mitte harvemini kui kord kvartalis. Juhatus on otsustusvõimeline, kui kohal on vähemalt 2/3 liikmetest. Otsused võetakse vastu lihthäälteenamusega. Juhatuse koosolekud protokollitakse, kus fikseeritakse juhatuse poolt vastu võetud otsused ning neile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja sekretär.

24. Klubi finants-majanduslikku asjaajamist kontrollib revident, kes valitakse mitte kauemaks kui 3 aastaks käesoleva põhikirja punkti 22 lõikes 3 sätestatud valimiskorra alusel. Revident ei või olla samal ajal juhatuse liige. Revident esitab oma tegevuse aruande aastakoosolekule. Revidendi tagasikutsumine ning tagasiastumine toimub analoogselt käesoleva põhikirja punkti 22 lõikes 6 sätestatud juhatuse liikme tagasikutsumise ning tagasiastumise korrale.

V. Klubi vahendid ja vara.

25. Klubi vahendid ja vara moodustuvad:

l) sisseastumis- ja liikmemaksudest;

2) kodu- ja välismaiste juriidiliste ja üksikisikute toetustest ning pärandustest;

3) varalistest annetustest ja eraldistest;

4) klubi põhikirjalise eesmärkide saavutamiseks korraldatavatest tuluüritustest saadavatest summadest, finantstulust ning muudest laekumistest;

26. Klubi peab oma vahendite ja vara üle raamatupidamise arvestust ja maksab makse riigi- ja kohalikku eelarvesse ning esitab oma asukohajärgsele maksuhalduri kohalikule talitusele maksudeklaratsiooni õigusaktides sätestatud korras.

VI. Klubi reorganiseerimine ja tegevuse lõpetamine.

27. Klubi reorganiseeritakse või tema tegevus lõpetatakse Eesti Vabariigis kehtivates õigusaktides sätestatud juhtudel ja korras või aastakoosolekul vastu võetud otsuse alusel, kui selle poolt hääletab 2/3 koosolekul osalejatest.

28. Klubi reorganiseerimise või tegevuse lõpetamise kohta tehtud otsusele järgnevalt valib aastakoosolek reorganiseerimis- või likvideerimiskomisjoni, kes teostab klubi varade revisjoni ja korraldab võlausaldajate nõuete rahuldamise ning annab järelejäänud vara ühele või mitmele klubiga sarnase eesmärgiga mittetulundusühingule või kohalikule omavalitsusele.

Juhatuse liikmed:

Raul Kudre

Ingrit Kala

Meelis Mälberg

Jüri Pärnik

Rein Zaitsev